Proces budowy wartości i umiędzynarodowienia przedsiębiorstw państwowych (SOE)

Cel badania

Celem niniejszego badania jest dokonanie systematycznego przeglądu literatury i istniejących badań międzynarodowych dotyczących zagadnień związanych z tworzeniem wartości przez przedsiębiorstwa państwowe  w krajach wysoko rozwiniętych oraz w gospodarkach wschodzących.

Opis badania

Tworzenie wartości przez przedsiębiorstwa z kapitałem państwowym w wielu wypadkach przebiega w odmienny sposób niż w przedsiębiorstwach prywatnych. Należy podkreślić, że przedsiębiorstwa państwowe często mają cele, które wykraczają poza czysto ekonomiczne aspekty. Mogą dążyć do realizacji misji społecznych, takich jak zatrudnienie, rozwój regionalny czy dostarczanie kluczowych usług dla społeczeństwa. Przedsiębiorstwa państwowe są bardziej podatne na wpływ decyzji politycznych, które w wielu przypadkach determinują ich funkcjonowanie. Dotyczy to w  zarówno wpływu decyzji politycznych na wybór osób zarządzających tymi podmiotami jak również zmian w polityce podatkowej czy szeroko pojętym otoczeniu instytucjonalnym, które mogą znacząco determinować ich działalność. Przedsiębiorstwa prywatne często są bardziej zmotywowane do osiągania efektywności operacyjnej, ponieważ ich głównym celem jest generowanie wartości dla właścicieli. W przedsiębiorstwach prywatnych zarządzanie zasobami ludzkimi często jest bardziej ukierunkowane na wyniki finansowe oraz w większym stopniu sprzyja procesom tworzenia przez nie wartości. 

Ekspansja zagraniczna w przypadku przedsiębiorstw z kapitałem państwowym w wielu wypadkach jest powodowana motywami politycznymi, takimi jak zwiększenie prestiżu kraju na arenie międzynarodowej czy wsparcie dla polityki zagranicznej. Coraz większe znaczenie ma jednak w tym zakresie zwiększenie rentowności oraz dostęp do zasobów w tym surowców naturalnych.

Kierownik zespołu

  • Dorota Ciesielska-Maciągowska

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
dr hab. Dorota Ciesielska-Maciągowska, prof. SGH
Data realizacji:
Kwiecień 2023 - Grudzień 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Rynków i Konkurencji
.